Czym jest ostropest plamisty i czemu zawdzięcza swoją renomę?

Jednoroczna roślinka z astrowatych, od zawsze uważana za bezwartościowy chwast, w naszych czasach okazuje się proponować prozdrowotne właśności, głównie w obszarze poprawienia  funkcjonowania oraz regeneracji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mówi niniejszy tekst, to również roślina od pokoleń postrzegana za nadprzyrodzoną, z czym wiąże się popularna kiedyś wieść gminna.
 
Ostropest plamisty mielony – niegdyś mit, dla współczesnych szanowana roślina
Ostropest plamisty manifestuje bardzo dużo poszukiwanych cechc. Kiedyś roślinę tę miano za zwyczajny, nieprzydatny chwast. W jej spuściźnie nie zabrakło ukucia  znanej legendy, która przydała miana niemal świętej. Historia rozgrywa się wokół łacińskiego określenia rośliny Sylibum marianum. Według wierzeń w czasie karmienia kropelka mleka Matki Boskiej opadła na listowie ostropestu, co pociągnęło za sobą powstanie białych plam. Legendy były przyczynkiem do ochrzczenia ostropestu tytułem mistycznej rośliny co przylgnęło do niej na dość długi czas.
 
W naszych realiach, uwalniając się od legendy oraz dawnych podań, mamy do czynienia z rośliną o wielorakich kluczowych zadaniach, jakie spełnia w naszym organizmie. Decyduje o tym bez wątpienia zawartość kompleksu flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.
 
Ostropest zastosowanie dla zdrowia i  piękna
 
Odnotowana sylimaryna posiada pierwszorzędną funkcję w odtwarzaniu komórek wątroby tudzież ich ochronie. Ułatwia optymalną pracę całego narządu, asekuruje przed zgubnym wpływem elementów szkodliwych dla zdrowiea, oraz stabilizuje mechanizmy trawienne. Ostropest plamisty mielony, dodawany do herbaty, kawy czy też posiłków – dla przykładu sałatek, gwarantuje działanie bakteriobójcze a przy tym przeciwutleniające.
 
Z rośliny możemy uzyskać taksyfolinę, która z pewnością będzie posiadać dobry wpływ na mechanizmy przeciwdziałania osteoporozie. Dodatkowo artykuły dostępne w drogeriach, które w swoim składzie mają esencję z ostropestu, fantastycznie radzą sobie z pielęgnacją skóry, szczególnie skóry łaknącej nawilżenia.
 
Ostropest plamisty -jak go używać
 
Ostropest plamisty znajduje potrafi zaskoczyć skutecznością w regeneracji tudzież poprawie pracy wątroby. Ma potencjał aby zminimalizować ryzyko wystąpienia miażdżycy. Liczne eksperymenty medyczne potwierdzają, że potęguje zdolność regeneracji nerek. Aplikowany zewnętrznie działa na odwlekanie w czasie procesu niszczenia skóry i zabezpieczenie przed niekorzystnymi efektami działania promieni UV.
 

Ostropest jak stosować

 
Ostropest plamisty warto aplikować w postaci całych owoców tudzież zmielonych, a także uzyskując macerat przypominający „kleik” otrzymywany z nasion lnu. Opisywane zioło ma bardzo dużo zastosowań w kuchni. Ostropest może być aplikowany od środka i od zewnątrz, nie tylko w postaci tabletek, ale i dodatków do napojów, chleba czy sałatek.
 
Ostropest plamisty – wszystko w moderacji
 
W przypadku wykorzystania jako dodatek do herbaty rekomenduje się odmierzenie nie więcej niż 2 małych łyżek zmielonej ostropestu. Kuracja tonikami z wykorzystaniem sylimaryny, winna zachodzić przez nie mniej niż dwanaście tygodni, w czasie których będzie administrowane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech porcjach, w trakcie doby.