Do dentysty na urlopie

Bywa, że nawet najlepiej zaplanowany wyjazd urlopowy potrafi zepsuć nagłe, niespodziewane wydarzenie. Bardzo często są to niemiłe niespodzianki dotyczące stanu zdrowia: na przykład wynikające z aktywnego spędzania czasu skręcenia, czy stłuczenia. Czasami jednak na urlopie może zacząć doskwierać chociażby ból zęba.

Ból towarzyszący problemom z uzębieniem jest bardzo uporczywy i bywa niezwykle silny. Przekreśla to szanse na udany wypoczynek. Jeśli dopadnie nas na urlopie, który spędzamy poza swoim miejscem zamieszkania, ale na terenie Polski nie ma większego problemu. Wystarczy zapytać kogoś z mieszkańców o dobrego dentystę lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisujący hasło „stomatologia Sopot”, „dobry dentysta Łódź”, czy „dentysta Karpacz” z pewnością znajdziemy specjalistę, który upora się z problemem, lub uśmierzy ból na tyle, że będziemy mogli swobodnie korzystać z uroków urlopowego wyjazdu.

Problem zaczyna się jednak, gdy jesteśmy w podróży za granicą. Podczas każdego wyjazdu zagranicznego warto wyrobić sobie w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia nas do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego na takich samych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym kraju. Warto jednak pamiętać, że w każdym z nich zasady refundowania są inne i obejmują inne zabiegi. Rzadko też uzyskamy 100% refundację zabiegów stomatologicznych. A ceny takich zabiegów w niektórych krajach są naprawdę wysokie i sięgają równowartości nawet kilku tysięcy złotych. Jak więc uchronić się przed ponoszeniem kosztów leczenia stomatologicznego za granicą? Najlepiej dbać o zęby na co dzień, postawić na profilaktykę i regularne wizyty u dentysty, a dodatkowo przed wyjazdem dokładnie sprawdzić stan zębów. To pomoże uchronić się od niemiłych niespodzianek w trakcie wyjazdów wakacyjnych.