Domki bez pozwoleń

Czy do szczęścia potrzebna nam jest wielka chata – czy raczej jesteśmy w stanie żyć szczęśliwe w niewielkim wnętrzu i cieszyć się podobnym poziomem komfortu, jak w przypadku posiadania mieszkania w bloku? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Dzisiaj ocenimy urocze i funkcjonalne domki bez pozwolenia!

Czy rzeczywiście można budować domki bez zezwolenia?

Standardowo przywykliśmy do procedur, w których do wydział budownictwa danego starostwa powiatowego przygotowuje dla nas dokumentacje, która potwierdza prawo do postawienia budynku. W obecnej sytuacji jest jednak nieco inaczej i od czerwca 2015 roku możliwe jest postawienie domu bez pozwolenia, a często tylko ze zgłoszeniem. Co istotne, niewielkie konstrukcje do 35m2 nie wymagają nawet tego drugiego i są czymś naprawdę wyjątkowym dla wszystkich ceniących sobie komfort i nieznoszących klasycznej biurokracji.

Dlaczego warto się tym dokładnie zainteresować?

Gdyż wszelkiej maści domki bez pozwolenia są rozwiązaniem niezwykle korzystnym z punktu widzenia naszych finansów. Chodzi tutaj oczywiście o kwestie związane m.in. z kosztami materiałów, robocizny oraz zatrudnienia pracowników. Niewielkie domki modułowe jesteśmy w stanie postawić z wykorzystaniem gotowych modułów ściennych oraz fundamentów. Ogrzewanie takich obiektów nie jest drogie – pomimo zastosowania elektrycznych pieców. Warto rozważyć więc takowe koncepcje w zakresie nowoczesnego budowania budynków, które są tanie i dostępne dla praktycznie wszystkich. Koszt inwestycji oscyluje w granicach około 30-40 tysięcy złotych, co nie jest wygórowaną ceną za własny kawałek ziemi i miejsce do życia.

Użytkownicy niewielkich domków bez pozwolenia mogą bez większych trudności zlokalizować tam takie funkcjonalności, jak osobna łazienka i kuchnia – oczywiście ze wszystkimi udogodnieniami, jak zmywarka, a nawet wanna! Warto rozważyć, czy takowy niedrogi domek nie jest lepszą rzeczą od klasycznej i strasznie drogiej kawalerki w stanie deweloperskim. Prawdopodobnie wszelkiej maści domki bez pozwolenia będą przyszłością nowoczesnego budownictwa!