Gdy myślimy o automatyce, pierwszym skojarzeniem, które wpada nam do głowy jest nowoczesność, klasa i liczne udogodnienia. Świadczy o tym przykład zagadnienia automatyki budynkowej, które zdobyło ostatnio medialny rozgłos
Automatyka budynkowa – definicja oraz znaczenie w życiu codziennym
Warto ustalić, jak funkcjonuje automatyka budynkowa – otóż w skład automatyki budynkowej zalicza się wszystko, co sprawia, że właściciel danego lokalu lub budynku może absolutnie zdać się na elektronikę. Tyle obszarów ludzkiej aktywności obecnie przeżywa prawdziwą rewolucję techniczną, toteż wszystkie zagadnienia związane z dachem nad głową nie mogą pozostawać na końcu peletonu.
Automatyka budynkowa – przykłady
Układy wentylacyjne i grzewcze budynku, które potrafią dostosować temperaturę w środku do warunków atmosferycznych czy program sterujący jednoczesnym ruchem wind są przykładowymi wdrożeniami zastosowań automatyki budynkowej. Do programowania i sterowania skomplikowanymi układami nie są niezbędne alternatywne środki komunikacji, wystarczy ogólnodostępny internet i systemy operacyjne w laptopie lub smartfonie. Imponującym jednak należy określić paradoks, że wysoce zaawansowane układy pozwalają człowiekowi jedynie przy pomocy smartfona sterować pracą wielu urządzeń.
Automatyka budynkowa – główne cele
Marzymy o życiu na coraz wyższej stopie, stąd coraz większa sympatia do technologii. Zauważalnie podwyższony poziom bezpieczeństwa i duże oszczędności w wydatkowaniu energii – to kolejne korzyści, które pojawiają się wraz z automatyką budynkową. Moda i przynależność do społecznej elity to kolejny argument dla części lokatorów, najemców bądź właścicieli, trochę mniej istotny niż względy ekologiczne. Automatyka budynkowa to realna przyszłość budownictwa, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że komputeryzacja ucieleśnia się w różnych obszarach życia, dlaczego nie mogłaby zamieszkać w murach naszych domostw? Samoobsługujące się budynki to nieuchronna i spełniająca się w rzeczywistości wizja.