Jak wyspać się podczas upalnych nocy?

Ostatnie lata pokazały, że w okresie letnim musimy zmagać się z wyjątkowo gorącymi nocami, które nie dają wytchnienia po upalnych dniach. Trudno jest wypocząć, gdy temperatura w mieszkaniu sięga 30 stopni Celsjusza, a po plecach płynie pot. Nawet materac wydaje się oddawać ciepło.

Jak przygotować sypialnię do spania podczas upalnych nocy?

Aby przygotować sypialnię do spania, trzeba się za to zabrać już w ciągu dnia. Wbrew pozorom lepiej jest zamknąć szczelnie wszystkie okna i zasłonić je zasłonami lub roletami, aby upalne powietrze i promienie słońca nie dostawały się do sypialni. Gdy zajdzie słońce, a powietrze robi się nieco chłodniejsze, wtedy warto wywietrzyć sypialnię, robiąc przeciąg. Wieszając w pokoju pranie lub zasłony, namoczone w zimnej wodzie, temperatura w pokoju może nieco spaść. W przypadku wyjątkowo upalnych nocy, można schłodzić pokój, wkładając kostki lodu do miski i ustawić przed nią włączony wiatrak. Dzięki temu powietrze krążące w sypialni stanie się przyjemnie chłodne. Warto pamiętać, aby nie ustawiać wiatraka w swoim kierunku, ponieważ grozi to przeziębieniem.

Chłodny prysznic przed snem to konieczność.

Oprócz przygotowania sypialni należy również odpowiednio przygotować swoje ciało do snu. Lepiej wziąć chłodny prysznic zamiast ciepłego, a zamiast piżamy można spać nago lub w cienkiej, bawełnianej koszulce. Tak naprawdę tylko pozostając nago, można schłodzić ciało, dlatego warto spróbować i zacząć spać bez piżamy. Chłodny kompres na nadgarstki i pod kolana pomoże schłodzić organizm, ponieważ w tych miejscach skóra jest cienka i tuż pod nią znajdują się żyły, transportujące krew. Obniżenie temperatury krwi spowoduje lepsze samopoczucie w czasie gorącej nocy. Poza tym duże znaczenie ma to, co spożywamy przed snem- lepiej, by nie były to ciężkostrawne, mocno przyprawione, gorące dania, które mogą powodować nadmierne pocenie się, zwłaszcza podczas upałów. Ważne jest także picie dużej ilości wody w ciągu dnia, lecz małych ilości tuż przed snem. Przed położeniem się spać, warto również wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, ponieważ emitują ciepło. Latem można wykorzystać termofor jako lodówkę- wystarczy wsypać do niego ryż, który świetnie utrzymuje chłód i włożyć go do zamrażalnika na godzinę.

Najlepsze będą prześcieradła zamiast kołder.

Każda kołdra, nawet ta najcieńsza będzie ogrzewała ciało, dlatego w czasie wyjątkowo upalnych nocy lepiej nie przykrywać się kołdrą. Zdecydowanie bardziej sprawdzą się cienkie, bawełniane prześcieradła, które nie będą powodowały pocenia się, a jednocześnie okryją newralgicznie miejsca, takie jak plecy, miednicę. Lepiej, aby nogi i ręce pozostawały odkryte, wtedy sen powinien pozostać niezakłócony uczuciem gorąca. Latem warto wymienić wszystkie prześcieradła typu frotte na cienkie, bawełniane lub jedwabne, które będą przewiewne i chłodzące, w przeciwieństwie do innych typów prześcieradeł. Gdy noce są bardzo gorące, można delikatnie zmoczyć prześcieradło i przykryć się wilgotnym materiałem.

Materace również oddają ciepło.

Jeśli podczas snu pojawia się uczucie ciepła, które oddaje materac, warto pomyśleć o wymianie materaca na inny, który będzie wytworzony ze specjalnej pianki o właściwościach termoregulacyjnych. Podobnie z kołdrami i poduszkami, lepiej wybrać te lekkie i cienkie lub zrezygnować z nich na rzecz prześcieradeł i małych poduszek, powleczonych poszewkami z bawełny lub jedwabiu. Aby zaoszczędzić na wymianie materaca, latem można spać po prostu na podłodze, a gdy jest możliwość spać na parterze, a nie na poddaszu.