Kuchnia i łazienka seniora – jak zadbać o ergonomię?

laweczka do wanny

Osoby starsze bardzo często doznają pewnych trudności w swoim własnym miejscu zamieszkania. Są to najczęściej problemy technologiczne bądź związane z poruszaniem się. Niejednokrotnie stają się one powodem wypadków. Dochodzi do nich najczęściej w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka.

Ławeczka do wanny i inne udogodnienia w łazience

Specyfika łazienki sprawia, że we wnętrzu tym panuje bardzo duże ryzyko różnego rodzaju kontuzji. Są one spowodowane najczęściej trudnościami w poruszaniu się. Osoby starsze nie są już tak sprawne, dlatego wielokrotnie okazuje się, że problemy sprawiają im nawet najprostsze czynności, takie jak kąpiel lub korzystanie z toalety. Łazienkę można jednak dostosować do potrzeb seniorów, aby pomieszczenie to nie generowało aż takiego ryzyka wypadków domowych. Jednym ze sposobów jest umieszczenie w strategicznych punktach specjalistycznych uchwytów, dzięki którym korzystanie z podstawowych sprzętów w łazience stanie się dla osób starszych dużo łatwiejsze. Uchwyty takie najlepiej umieścić pod prysznicem, w pobliżu wanny oraz toalety. Dla osób doznających trudności w poruszaniu się wygodniejsze jest zwykle korzystanie z prysznica, jednak odpowiednio dostosowana do ich potrzeb wanna również zda egzamin. Wystarczy wyposażyć ją w niezbędne akcesoria. Jednym z nich jest ławeczka do wanny, która znacznie zminimalizuje ryzyko upadku podczas kąpieli – senior będzie musiał podnieść się z niej, a nie z dna wanny, co będzie zdecydowanie bezpieczniejsze. Pamiętajmy jednak, aby ławeczka do wanny była stabilna i wykonana z trwałych materiałów – w przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznego upadku, co skończyć się może poważnym urazem.

Kuchnia idealna dla seniora

Dostosowanie kuchni do potrzeb osoby starszej to bardzo ważna dla niej kwestia – dzięki temu będzie ona mogła być samodzielna, co jest niezwykle istotne dla większości seniorów. Osoby starsze zwykle mają problem z nowinkami technologicznymi – trudno jest im opanować przede wszystkim nowoczesne sprzęty kuchenne. Tu sprawdzi się zatem zasada „im prościej, tym lepiej”. Warto stworzyć seniorowi takie warunki, aby nie czuł się na co dzień zagubiony i nie potrzebował pomocy przy tak podstawowych czynnościach, jak na przykład zrobienie obiadu. Zainwestujmy w takie sprzęty kuchenne, które będą cechowały się wysoką jakością, ale jednocześnie nie będą zbyt skomplikowane technologicznie. Z pewnością będzie to bardzo duże ułatwienie dla starszej osoby.