Dzianiny dresowe i ich rola w odzieży sportowej

Tekstylia sportowe są ważnym obszarem rozwoju nowego kierunku, który nadaje funkcjonalne właściwości odzieży o tym charakterze. Dzianiny dresowe doskonale nadają się do noszenia przy skórze, natomiast w warunkach niskiego obciążenia uzyskują wysoką rozciągliwość, która pozwala na dokładne dopasowanie i użytkowanie bez dyskomfortu w jakiejkolwiek formie. Dzięki tym unikalnym cechom dzianiny dresowe są preferowane bardziej niż inne tkaniny. Odzież sportowa i jej dodatki wykonane z dzianin mają wyższe właściwości funkcjonalne.

Jeśli nastąpi zmiana w aktywności fizycznej użytkownika i środowisku zewnętrznym, odzież funkcjonalna wykonana z dzianiny dresowej tworzy stabilny mikroklimat przy skórze sportowca. Równowagę takiego klimatu osiąga się również za pomocą struktury tekstylnej. Warstwowe dzianiny dresowe nadają się raczej do zastosowań funkcjonalnych i technicznych niż jednowarstwowe dzianiny.

Dwuwarstwowe i wielowarstwowe dzianiny są stosowane w sporcie ze względu na ich unikalne właściwości przenoszenia, takie jak:

  • przepuszczalność pary wodnej,
  • przepuszczalność powietrza,
  • przewodność cieplna,
  • właściwość zarządzania wilgocią.

Zapotrzebowanie na tkaniny zmieniło się wraz z rozwojem technologii tekstylnej i wzrostem poziomu życia ludzi. Wymaganiem jest nie tylko styl i trwałość, ale także wygoda odzieży. Komfort odzieży, będący podstawową i uniwersalną potrzebą konsumentów, można zdefiniować jako przyjemny stan fizjologicznej, psychologicznej i fizycznej harmonii między człowiekiem a środowiskiem.

Komfort fizjologiczny jest związany ze zdolnością ludzkiego ciała do utrzymania życia, komfort psychiczny ze zdolnością umysłu do zadowalającego funkcjonowania z pomocą zewnętrzną i obejmuje estetykę, która zależy od wielkości, dopasowania, koloru, połysku, stylu, kompatybilności z modą itp. oraz komfort fizyczny w zakresie wpływu środowiska zewnętrznego na ciało. Komfort jest jednym z najważniejszych aspektów odzieży, ponieważ silnie wpływa na wybór ludzi przy zakupie odzieży, co widać w przypadku dzianiny dresowej, która pod tym względem naprawdę nie ma sobie równych.

Dzianiny dresowe w projektach odzieży sportowej

Projektowanie odzieży do sportów rekreacyjnych jest naprawdę trudne, jeśli chodzi o wymagania fizjologiczne, ponieważ często są one sprzeczne ze względu na zróżnicowany klimat i poziom aktywności. Optymalizacja odzieży sportowej pod względem komfortu termofizjologicznego i sensorycznego jest trudnym zadaniem. Zaobserwowano, że sporty rekreacyjne charakteryzują się tym, że nie zawsze osiąga się maksymalną wydajność fizyczną, a fazy aktywne są przeplatane fazami odpoczynku. Ponadto sportowiec rekreacyjny często nosi odzież przez długi czas – dzianiny dresowe stają przed ciężkim zadaniem, którym mało która tkanina jest w stanie sprostać.

Ostatnio zwrócono uwagę na włókno użyte do produkcji dzianiny, które ma wpływ na komfort noszenia odzieży. Ulepszenia umożliwiły zaprojektowanie najciekawszych tkanin o pożądanych właściwościach, takich jak:

  • dobre właściwości dotykowe,
  • izolacja termiczna,
  • rozciągliwość.

Do powyższych dochodzi jeszcze kontrola wilgoci, co jest bezpośrednio związane z komfortem. Ponieważ możliwości rozszerzenia produkcji włókien bawełnianych są ograniczone, istnieje znaczny potencjał dalszego wzrostu produkcji „celulozy”. Wiadomo, że wiskoza jest wytwarzana z miazgi drzewnej, naturalnie występującego surowca na bazie celulozy i osiąganie w ten sposób dzianiny dresowej również jest możliwe, gdy staje się przed wyzwaniami XXI wieku.

Dlatego dzianina jest najczęstszą strukturą tkaniny dla podstawowej odzieży sportowej. Głównie ma to miejsce ze względu na większą elastyczność i rozciągliwość w porównaniu do innych tkanin, co jest bardzo ważne dla swobody ruchu w sporcie. Z możliwością różnych kombinacji konstrukcji tkaniny i przędzy, dzianina wydaje się być najbardziej odpowiednim kandydatem na funkcjonalnie działającą odzież sportową.