Tajemnicze nazwy spodni – co się za nimi kryje?

Z łatwością odróżnimy spodnie z wysokim stanem od biodrówek, wiemy mniej więcej jak wyglądają rurki, bo są teraz modne, jednak są nazwy spodni, które niewiele nam mówią. Teoretycznie nie trzeba znać wszystkich rodzajów spodni, jednak chyba lepiej się czujemy, wiedząc co w danym sezonie się nosi i jak to wygląda.

Co jakiś czas zmienia się trend modowy i to widać na ulicach. Jednego roku wszyscy noszą wąskie dopasowane spodnie, drugiego szerokie. Lubimy podążać za modą, dowartościować się, pokazać, że aktualizujemy cały czas swoją szafę. Takie działanie jest korzystne dla naszego ogólnego wyglądu. Ponieważ nie ma kroju spodni dla każdego, dlatego nie powinno być tak, że raz cały świat chodzi w rurkach, a raz w szwedach, ale po kolei.

Istnieje kilka ogólnych typów spodni, a także podtypy, które zależą od fantazji producenta. Jednak aby móc dzielić się przemyśleniami na temat modowych nowinek wystarczy znać te podstawowe. Będzie to pomocne również przy doborze odpowiedniego modelu dla siebie. Najpopularniejsze, szczególnie wśród młodych dziewcząt są rurki – to bardzo dopasowane spodnie na całej długości nogawki, a także w pasie. Polecane są dla osób szczupłych, które mają w miarę szczupłe nogi i proporcjonalną sylwetkę.

Spodnie Alladynki, szwedy i inne

Szwedy to spodnie z szerokimi po całej długości nogawkami, obecnie nosi się je bardzo rzadko, a swoje pięć minut miały jakieś 14 lat temu. Biorąc pod uwagę to, iż moda lubi wracać i wszystkie chwyty są dozwolone, nie musimy wyrzucać tego typu spodni, jeśli mamy je jeszcze w szafie. Należy jednak pamiętać, że znacznie poszerzają one dół sylwetki, więc dobrze komponują się z obcisłą górą.

Dzwony – ich czasy świetności również minęły, jednak można się z nimi spotkać w różnego rodzaju stylizacjach dość często. Są to spodnie, których nogawki od góry do kolana są przylegające do uda, natomiast potem znacznie się rozszerzają na kształt dzwonka. Pasują do szczupłych i wysokich osób.

Cygaretki spodnie wąskie, z kantem kończącym się nad kostką. Doskonałe na niezbyt oficjalne spotkanie, dobrze komponują się z butami na obcasie, jak i płaskimi. Cygaretki zazwyczaj są uszyte z cienkiego materiału. Często ten krój spodni mylony jest z rurkami, jednak cygaretki nie są aż tak przylegające, a nad kostką nawet luźne. Swoim kształtem przypominają rurkę papierosową.

Spodnie Alladynki – nazwa tych spodni nawiązuje do luźnych spodni pewnego chłopca, który latał na czarodziejskim dywanie. Są to spodnie luźne szczególnie w okolicach bioder, ze ściągaczami na nogawkach i w pasie. Spodnie Alladynki sięgają zazwyczaj za kolano i są noszone w okresie letnim.

Jak dobrać odpowiednie spodnie?

Zazwyczaj mamy swój ulubiony krój spodni, który nam odpowiada, a jednak jeśli kupiliśmy już którąś parę z kolei i wciąż nie możemy znaleźć tego jedynego, idealnie leżącego modelu, warto zwyczajnie zapytać sprzedawcy w sklepach ze spodniami, który pomoże dobrać odpowiedni model. Pamiętajmy, że najważniejsza jest góra od spodni, ma nie być za ciasna, ani z luźna, ma się nie ściągać podczas siadania czy chodzenia. Osoby niskie o tęższych kształtach powinny się wystrzegać zbyt szerokich modeli, które dodadzą optycznie kilogramów. Spodnie typu szwedy czy boyfriend bardziej nadają się dla osób szczupłych. Spodnie może nosić każdy, niezależnie od wagi czy typu sylwetki. Najważniejsze to dobrać je odpowiednio do sylwetki i przymierzyć przed kupnem. Może trudno w to uwierzyć, ale sporo pań nie przymierza ubrań, zanim je kupi i potem bardzo żałuje, kiedy okazuje się, że źle leżą lub mają nieodpowiedni rozmiar.