Łazienka dla niepełnosprawnych to pomieszczenie, które wymaga dokładnego zaplanowanie każdego elementu wyposażenia. Osoby cierpiące na dysfunkcje ruchowe bądź będące w czasie rehabilitacji powinny w szczególności zadbać o higienę ciała, szczególnie ze względu na długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej lub siedzącej oraz możliwość pojawiania się z tego powodu maceracji skóry, odparzeń czy odleżyn. Wybór odpowiedniego prysznica czy wanny dla niepełnosprawnych jest więc bardzo istotną sprawą. Na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji łazienki?
Wanny dla niepełnosprawnych – czy są konieczne?
Wanny dla niepełnosprawnych są gamą produktów specjalnie dostosowanych do osób z dysfunkcjami ruchowymi. Mają one na celu ułatwić wykonywanie codziennych czynności higienicznych w pełnej strefie komfortu. W przypadku braku możliwości zakupu takiej wanny, na rynku jest dostępny szeroki zasób akcesoriów, które sprawią, iż normalna wanna zostanie przystosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Jakie akcesoria powinny znaleźć się w łazience dla osób niepełnosprawnych?
Jedną z czynności, które przysparzają osobom niepełnosprawnym kłopotów, jest właśnie kąpiel – nie zależnie od tego, czy taka osoba korzysta z prysznica, czy wanny dla niepełnoprawnych. Łazienka dla osób z dysfunkcjami powinna zatem być zaaranżowana tak, aby ułatwić samodzielne mycie osobom niepełnoprawnym, jak i – w razie potrzeby – pozwolić na wykonywanie czynności przez opiekunów osób starszych i / lub chorych. Akcesoriami łazienkowymi, które w znaczny sposób wspomogą korzystanie z prysznica, toalety czy wanny dla niepełnoprawnych stanowią:
- Uchwyty łazienkowe – główne wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno zawierać ten element. Są one produkowane w różnych kształtach i wielkościach, więc bez wątpienia osoba niepełnosprawna może wybrać model odpowiedni dla swoich preferencji. Uchwyty łazienkowe montuje się na ścianie obok wanny dla niepełnosprawnych lub na jej brzegach (tak, aby ułatwić wchodzenie i wychodzenie z kabiny prysznicowej czy z wanny). Poręcze stanowią stabilną podporę, umożliwiają utrzymanie równowagi oraz chronią przed upadkiem, dlatego warto pomyśleć o ich montażu nie tylko w przypadku urządzania łazienki dla osób niepełnosprawnych, jak i w kontekście potrzeb seniorów. Uchwyty łazienkowe mają ergonomiczne kształty oraz są na tyle małe, że nie przeszkadzają innym użytkownikom prysznica lub wanny, a niektóre wersje tych akcesoriów mogą wytrzymać obciążenie wynoszące nawet 120 kg. Tak więc są one bardzo dobrym rozwiązaniem również dla osób otyłych, którzy nie są w pełni sprawni właśnie z tego powodu.
- Ławeczki kąpielowe – jest to drugi typ akcesoriów umożliwiających samodzielną kąpiel przez osoby z dysfunkcjami motorycznymi. Łazienka dla takich osób może zastać wyposażona w tego typu sprzęt, niezależnie od tego, czy zawiera ona przyrznic, czy któryś typ wanny dla niepełnosprawnych. Z myślą o obu formach kąpieli, producenci zaprojektowali ławeczki kąpielowe, które są dostosowane do użytkowania w wannie oraz specjalne stołeczki i taborety kąpielowe, jak i siedziska montowane bezpośrednio do ściany, które są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych korzystających z prysznica. Ławeczki kąpielowe, które nakłada się na brzegi wanny, dostępne są w trzech wersjach. Najbardziej podstawową z nich jest ławeczka bez oparcia, z rączką umożliwiającą osobie o ograniczonej sprawności samodzielne realizowanie czynności higienicznych. Drugi tym cechuje się tym, iż posiada regulacją wysokości, przez co osoba niepełnosprawna może usiąść na ławeczce przy jednoczesnym zanurzeniu się we wlanej do wanny wodzie. Ostatni typ ławeczki kąpielowej jest siedziskiem z oparciem, które gwarantuje dodatkowe podparcie pleców. Łazianka dla osób z dysfunkcjami ruchowymi posiadająca prysznic może być natomiast wyposażona w taborety prysznicowe, na których pacjent może usiąść podczas kąpieli oraz siedzisko prysznicowe, które jest przymocowane na stałe do ściany. Takie stołki cechują się gwarancją bezpieczeństwa, posiadają bowiem antypoślizgowe nakładki na nogi ograniczające możliwość upadku.
- Podnośnik wannowy – jest typem sprzętu, który pozwala na swobodną kąpiel osobie niepełnosprawnej, jak i ułatwia pracę dla jej rehabilitanta lub opiekuna. Łazienka dla niepełnoprawnych zawierająca podnośnik wannowy staje się wtedy dostosowana nawet do potrzeb osób o ciężkim upośledzeniu fizycznym. To właśnie dzięki temu sprzętowi chory może zostać opuszczony do wanny (aż do jej dna) oraz podniesiony na wysokość jej brzegów. Podnośnik sterowany jest przez wodoodporny pilot, a oparcie samego siedziska może odchylać się nawet do 40 stopni – co wpływa na zwiększenie wygody użytkowania. Ponadto producenci proponują specjalny dysk na elastycznej suwnicy, którego zadaniem jest ułatwienie przesadzania osoby z wózka inwalidzkiego na brzeg wanny i kolejno przesuwanie jej środka i z powrotem. Sprzęt po skończonej kąpieli można bez problemu złożyć i schować – tak, aby nie przeszkadzał pozostałym użytkownikom łazienki. Co ważne, podnośniki wannowe nie wymagają żadnej skomplikowanej instalacji czy montażu.