Odzyskaj nadpłacone składki

q

Każdego roku miliony Polaków rozlicza się z Urzędem Skarbowym. Średnio statystyczny Polak otrzymuje zwrot podatku w wysokości około 1 tysiąca złotych. To wcale nie mała kwota, więc większość osób rozliczających się z PIT-u 37 zastanawia się jak długo to potrwa.

Zwrot podatku- jak długo trzeba czekać?

Urząd Skarbowy według przepisów ma 3 miesiące na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. W przypadku kiedy deklaracja musi zostać poprawiona, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 90 dni od dnia poprawy deklaracji. Prościej mówiąc, jeśli ktoś złożył deklaracje 10 stycznia otrzyma zwrot podatku najpóźniej 10 kwietnia. Najczęściej osoby składające deklaracje w styczniu i w lutym dostają pieniądze szybciej niż osoby udające się do urzędu pod koniec marca, gdy upływa termin do złożenia deklaracji. Nieco dłużej czeka się na np. zwrot podatku z Niemiec.

Czy deklaracja internetowa rozliczana jest szybciej?

Zazwyczaj tak, jednak zależy to od danego urzędu. Przyjmuje się, że deklaracje składane za pomocą programu dostępnego na stronie internetowej są rozliczane szybciej niż deklaracje osobiście zaniesione do urzędu.

Co lepsze? Przekaz pocztowy czy przelew na konto bankowe?

Mając do wyboru przekaz pocztowy czy przelew środków pieniężnych na konto warto wybrać ten drugi sposób. Termin zwrotu pieniędzy na konto bankowe trwa krócej niż w przypadku czekania na listonosza z poczty. Aby otrzymać zwrot pieniędzy na konto bankowe należy złożyć wraz z deklaracją formularz aktualizacyjny w którym wpisujemy numer konta bankowego. Osoby, które tego nie zrobią automatycznie otrzymają zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej.