Zanim sprawa stanie na wokandzie. Jak przygotować się do rozwodu?

Decyzja o rozwodzie nie jest czymś szczególnie prostym. Nigdy nie wiadomo, czy sprawę uda się przeprowadzić bez nakręcania sprali wzajemnych oskarżeń. Na każdym etapie postępowania może okazać się, że emocje obu stron wzięły górę i nic nie zostało już z wcześniejszych ustaleń. Tymczasem dużo lepiej, gdy uda się uniknąć stawiania spraw na ostrzu noża – przede wszystkim z uwagi na dobro dzieci.

Właśnie po tym można poznać dobrego adwokata. Zanim jeszcze zostanie naszym pełnomocnikiem, powinien powiedzieć, że w sprawach rozwodowych – a nawet szerzej, w sprawach rodzinnych – nie ma wygranych i przegranych. Jego zadaniem będzie zaś zabezpieczenie interesów strony, zwłaszcza dotyczących podziału majątku, sprawowania opieki rodzicielskiej oraz zasądzenia ewentualnych alimentów. Z punkt widzenia rozwodzących się małżonków najlepiej byłoby stanąć przed sądem po udanych negocjacjach z udziałem pełnomocników. Wówczas sama rozprawa będzie formalnością, ponieważ sędzia prawie na pewno zgodzi się na rozwiązanie, co do których zgodni są byli małżonkowie. Przekonanie, że rozprawa sądowa to jakiś pojedynek, w którym druga strona dostanie musi dostać nauczkę, to grube nieporozumienie.

Dlaczego nie warto ustalać zakresu praw rodzicielskich i majątkowych na sali sądowej?

Ustalanie granic i stanu posiadania oraz praw po małżeństwie bezpośrednio na sali sądowej jest możliwe, ale ogromnie wyczerpujące. Prawie zawsze rozstający się po takim przewodzie są skrajnie wyczerpane emocjonalnie, nie wspominając o trudnościach w dalszym utrzymywaniu kontaktów (o relacjach już prawie na pewno nie może być mowy). Będzie to mieć zgubny wpływ na małoletnie dzieci, dla których tak rozwód rodziców jest traumatycznym doświadczeniem. Oczywiście, wytrawna kancelaria adwokacka Kraków, Warszawa czy Łódź – niezależnie od lokalizacji zawsze znajdzie się grono prawników biegłych wiedzą i doświadczeniem w prawie rodzinnym będzie przygotowana także na udział w czynnościach procesowych.

Uwaga! Poszukiwana doświadczona kancelaria adwokacka. Kraków czy Warszawa – klient zasługuje na najlepsze rozwiązania

Zasięgnie opinii, powoła biegłych, w razie konieczności zdecyduje się nawet na usług detektywistyczne, będzie składać odwołania, uzasadnienia – słowem zrobi to, do czego została zatrudniona, czyli będzie reprezentować interesy klienta. Jednak to od stron rozwodu zależy, czy uda się uniknąć walki na sali sądowej. Rolą kancelarii adwokackiej będzie przekonanie mocodawcy, by postarał się o ugodę przy stole negocjacyjnym w obecności pełnomocników, zanim sprawa trafi na wokandę.