Jak podnieść kwalifikacje kierownika?

Szkolenia dla menedżerów są istotnym elementem, który podnosi jakość świadczonych usług każdej firmy. Owa jakość jest warunkowana w znacznym stopniu przez umiejętności kadry pracowniczej, która jest odpowiedzialna za wykonywanie konkretnych działań. Jak podnieść kwalifikacje kierownika?

 

Wykwalifikowana kadra pracownicza jako czynnik sukcesu firmy

Branża szkoleniowa osiąga progres w bardzo szybkim tempie. Powstaje coraz więcej firm szkoleniowych, które publikują nowe oferty warsztatów i kursów, w których zachęcają do poszerzania wiedzy w konkretnych zakresach oraz do rozwijania swoich umiejętności. Dokonanie wyboru wśród nich nie jest sprawą prostą, dlatego też przed podjęciem decyzji należy dokładnie zastanowić się, czy kurs na prawdę spełnia stawiane przed nim wymagania.

Warto zwrócić uwagę na:

  • doświadczenie w danej dziedzinie praktyków prowadzących szkolenie sprzedażowe,
  • zawartość w agendzie konkretnych zagadnień w szkoleniach dla menadżerów,
  • wartość dokumentów, które są wręczane po ukończeniu kursu.

Pracodawca, który chce poszerzyć kompetencję swoich pracowników, powinien dokładnie przemyśleć wybór szkolenia lub warsztatu, ponieważ zaważy to zarówno na przyszłości członków jego zespołu, jak i na przyszłości całej firmy.

 

Jak dokonać właściwego wyboru szkoleń biznesowych?

Szkolenia biznesowe są prowadzone w wielu różnych modelach. Ostatnimi czasy największą popularność zyskały tematyczne webinary (są one modelem e-learningu), w których możliwe jest uczestnictwo z każdego miejsca na Ziemi (z dostępem do internetu). Najczęściej takie szkolenia są darmowe, co dla pracodawców staje się jeszcze bardziej korzystne. Ponadto, aby wziąć udział w szkoleniu np. dla kierowników, nie jest wymagane danie pracownikowi dnia wolnego, ani wysłanie go do innego miasta. Może w nim uczestniczyć będąc przy biurku w pracy lub w domu.

Do sukcesu e-learningu w znacznym stopniu przyczyniły się dużo mniejsze koszty w porównaniu do tradycyjnych szkoleń (brak kosztów związanych z dojazdem do konkretnego miejsca czy z noclegiem) oraz duża oszczędność czasu. Warto jednak wiedzieć, iż webinary nie powinny stanowić jedynej formy szkoleniowej pracowników. Pomimo, iż wyjaśniają wątpliwości oraz pomagają lepiej zrozumieć dane zagadnienie, to za ich pośrednictwem nie jest możliwe omówienie wszystkich kwestii. Pozostaje wiele wątpliwości, zwłaszcza jeśli w webinerze uczestniczy duża liczba osób. Decydując się na szkolenia biznesowe dla pracowników lepiej wybrać te prowadzone w mniejszych grupach. W przypadku gdy tematyka jest ściśle związana z działaniem firmy, takie szkolenia powinny być przeprowadzone przez przełożonych w placówce firmy. Jednak podczas szkoleń związane z umiejętnościami poszczególnych pracowników najlepiej wykorzystać zewnętrzne firmy szkoleniowe.