Jak z klasą przejść przez rozwód?

Rozwód jest trudną sytuacją życiową, przynoszącą wiele emocji i stresu. Często dochodzi do kłótni między małżonkami, szczególnie jeśli są dzieci. Oprócz poczucia porażki, żalu, gniewu dochodzi strach o dzieci, jak poradzą sobie z rozstaniem rodziców.

Trzeba dać sobie czas na wypłakanie łez.

Emocje jakie towarzyszą podczas rozwodu, są ogromne, lecz trzeba zdawać sobie sprawę, że żal, poczucie winy i lęk o przyszłość są normalnymi oznakami. To naturalny stan, który z czasem minie i nie warto z nim walczyć. Ważne jest, aby umieć poprosić o pomoc przyjaciół, rodzinę lub psychoterapeutę. Zwierzenia i rozmowy mogą bardzo pomóc w ukojeniu płaczu i nerwów. Czasem pomaga rozmowa z osobami, które również przeszły rozwód Łódź, Warszawa, Wrocław i inne duże miasta w Polsce to miejsca, w których znajdziemy pomoc psychoterapeutyczną, prawniczą oraz grupy wsparcia dla ludzi po rozwodzie.

Jak przejść przez rozwód?

Małżeństwa decydują się na rozwód z różnych powodów- zdrady, brak porozumienia, kłótnie, przemoc fizyczna lub psychiczna i inne. Czasem gniew, jaki noszą w sobie małżonkowie jest tak silny, że nie potrafią utrzymać emocji na wodzy i utrudniają sobie nawzajem ten trudny etap w życiu. Najlepiej wytłumaczyć sobie, że takie zachowanie nie ma sensu. Skoro rozwód jest nieunikniony, najlepiej zrobić wszystko, aby przejść przez niego jak najszybciej i najspokojniej, szczególnie jeśli małżonkowie mają dzieci. Dzieci również cierpią w takiej sytuacji, nawet jeśli o tym nie mówią. Często wyrażają swój żal i smutek innymi sposobami np. źle zachowują się w szkole, opuszczają się w nauce, zamykają się w sobie. Dobrze byłoby, aby rodzice dużo rozmawiali z dziećmi i nie próbowali ich nastawiać przeciwko drugiemu rodzicowi. Jeżeli nie darzymy małżonka szacunkiem i sympatią, warto postarać się zacząć szanować go jako ojca swoich dzieci.

Rozwód jest początkiem nowego życia, które trzeba zaakceptować i poukładać je na nowo. Wielu ludzi boi się zmian, lecz z czasem okazuje się, że życie nabiera tempa, staje się pełniejsze i szczęśliwsze. Warto spędzać czas z przyjaciółmi i otwierać się na nowe znajomości, a nie zamykać się w czterech ścianach.