Trend na zdrowy sen

Zespół bezdechu sennego to choroba zdiagnozowana zaledwie kilka lat temu oraz, z jakiegoś powodu, przeważnie nieleczona. Liczna grupa chorych nie rozumie swoich dolegliwości, a wielka szkoda, gdyż można łatwo ją w obecnych czasach uleczać.

Ponawiające się w czasie snu zastoje przepływu powietrza, określane przez lekarzy obturacyjnym bezdechem sennym, bywają uzasadnieniem poważniejszych chorób. Bezdech senny zachodzi w rezultacie zapadania się języka oraz gardła i niestety jest nie mamy na to wpływu. Rezultatem podobnych objawów są czasem kłopoty z nadciśnieniem oraz arytmią. Dla osób najbliższych choremu najbardziej uciążliwe jest natomiast pochrapywanie.

Uleczanie zespołu bezdechu sennego wykonuje się przeważnie z zastosowaniem specjalnych aparatów CPAP. Pacjent obsługuje aparat CPAP podczas domowej terapii. Ten praktyczny przyrząd to w głównej mierze pompka powietrzna oraz maseczka. Są one odpowiedzialne utrzymywanie dróg oddechowych w stanie otwartości. Pozwala na to wytwarzanie nadciśnienia, blokującego zamykanie dróg oddechowych, a w ten sposób nie występuje bezdech senny. Leczenie takie nie jest może szczególnie wygodne, a jednak do maski można dość szybko się przyzwyczaić, do tego obecne akcesoria są ciche oraz łatwe w eksploatacji.

Innym pomysłem na eliminowanie bezdechu aparatami CPAP jest operacja. Należy tu zaznaczyć, iż wybiera się ją u osób z niskim albo umiarkowanym zaawansowaniem objawów. Rozmiar zabiegu definiowany jest indywidualnie. Przypuszczalnie może zawierać na przykład wyrównanie przegrody nosowej, usuwanie przerośniętych migdałków czy też polipów i plastykę podniebienia miękkiego, języczka i łuków podniebiennych, albo nawet zmniejszenie języka.

Wszelkie sposoby leczenia zdecydowanie warto jednakowoż zintegrować ze zdrowym stylem życia oraz unikaniem nadwagi. To są bowiem elementy, jakie zwykle przepisują specjaliści na starcie rozpoznawania zespołu bezdechu sennego.