Alimenty na dorosłe dziecko – jak je uchylić?

prawnik łódź

Czy można uchylić alimenty na pełnoletnie dziecko? Jest to jak najbardziej możliwe, co wynika z kodeksu prawa opiekuńczego i rodzinnego. W jakich przypadkach można to zrobić i w jaki sposób – o tym dowiesz się, czytając ten artykuł.

Uchylenie alimentów – podstawa prawna

Kiedy dziecko kończy 18 rok życia, wcale nie wygasa obowiązek płacenia na nie alimentów. Można je jednak uchylić, ale nie jest to wcale proste i na pewno zajmie więcej czasu. Co wiec stanowią przepisy? Zmiana kwoty uiszczanej za alimenty lub ich całkowite uchylenie jest możliwe wtedy, gdy zmienią się stosunki między stronami. Chodzi tu np. o sytuację, gdy dziecko może samodzielnie się utrzymać, czyli podejmie dobrą pracę zarobkową. Co więcej, uchylenie świadczeń alimentacyjnych może być przyznane za okres wcześniejszy, niż rozprawa sądowa.

Jeśli zamierzasz podjąć starania o uchylenie świadczeń alimentacyjnych, musisz więc założyć sprawę w sądzie. Co więcej, uchylenie spłacania należności za alimenty może być przyznane nie tylko wtedy, gdy zostały one ustalone w drodze wyroku, ale też ugody sądowej. Kiedy możesz się ubiegać o zniesienie alimentów? Jak zostało ww., rodzic ma prawo zgłoszenia takiej sprawy wtedy, gdy dziecko nie dokłada żadnych starań, aby samodzielnie się utrzymać. Sprawę do sądu możesz wnieść także wtedy, gdy Twoje fundusze nie wystarczają na utrzymanie Twoje i dziecka.

Kolejna sytuacja, w której masz prawo do złożenia wniosku o uchylenie spłaty alimentów, to podjecie dalszej nauki przez dziecko. Jeśli studia mają mu pomóc w zdobyciu dobrej pracy i wpłynąć na poprawę statusu jego życia, zawsze rodzic ma obowiązek uiszczać alimenty. Jest jednak jeden wyjątek od tej zasady. Jeśli dalsze utrzymywanie dziecka znacznie pogorszy stan majątkowy rodzica, wtedy ten ma prawo o wniesienie wniosku o uchylenie alimentów.

Tak samo możesz ubiegać się o uchylenie spłaty alimentów wtedy, gdy nauka dziecka nie przynosi efektów. Kiedy zauważysz, że wciąż zmienia miejsce nauki, nie zdaje egzaminów i nie przykłada się do nauki.

Kolejna możliwość zgłoszenia wniosku o uchylenie spłat alimentów ma miejsce wtedy, gdy ich spłacanie jest niezgodne z zasadami życia społecznego. Chodzi tu np. o złe zachowanie dziecka względem rodzica, które polega na godzenie w dobre imię i godność rodzica. To także zawinione popadniecie w złą sytuację materialną i umyśle wywoływanie sytuacji do płacenia alimentów.

Możesz się ubiegać o uchylenie alimentów tylko wobec pełnoletniego dziecka!

To jest bardzo ważna sprawa, o której musisz pamiętać, kiedy chcesz się ubiegać o uchylenie alimentów. Dziecko musi zdobyć kwalifikacje zawodowe zgodne ze swoimi predyspozycjami i uzdolnieniami. Ma to miejsce w chwili usamodzielnienia się przez dziecko i wcale nie musi to nastąpić w wieku osiągnięcia dorosłości czy ukończenia jednej ze szkół. Dziecko ma prawo do podnoszenia swoich kwalifikacji na drodze nauki w szkole czy na różnych kursach.

Pamiętaj jednak, że spłaty alimentów to sprawa mocno indywidualna. Każdy przypadek jest inny i nie można porównywać go z innymi. Warto więc zdecydować się wizytę w dobrej kancelarii adwokackiej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „prawnik Łódź”, Kraków, Warszawa czy inne interesujące Cię miasto, aby znaleźć odpowiedniego prawnika.

Jeśli złożysz wniosek sądowy, wtedy sąd rozpatrzy Twój przypadek indywidualnie.