Wody lecznicze – co warto o nich wiedzieć

generator wody wodorowej

Woda jest nam niezbędna do życia. Nasze ciało składa się z niej w około 70%, a żeby utrzymać ten stan należy dziennie wypijać przynajmniej 2 litry płynów. Jak się okazuje woda, wodzie nie musi być równa. Wody lecznicze są w stanie wpłynąć na Twój stan zdrowia. Co musisz o nich wiedzieć?

Czym są wody lecznicze?

Wody lecznicze pochodzą z bardzo głębokich warstw ziemi. Dzięki ich głębinowemu pochodzeniu wpływ działalności człowieka na ich skład ich właściwości jest niewielki. Wody te, w zależności od położenia ich źródła mają specyficzny dla siebie i bardzo stały skład chemiczny, który może być skuteczny w walce z pewnymi dolegliwościami. Wody lecznicze obecnie są dostępne w formie butelkowanej na każdego, a szeroki ich wybór znaleźć można w każdym większym markecie. Choć wydaje się, że można je po prostu ściągnąć z półki, a następnie wypić, to warto się wcześniej skonsultować z lekarzem jaka woda będzie dla nas najlepsza. Wody te zawierają olbrzymią ilość składników odżywczych, dzięki którym działają jak leki i podobnie jak one mogą być użyte nieodpowiednio. Wody lecznicze najczęściej związane są z konkretnym regionem i najlepsze właściwości mają te pite u źródła. Zdecydowanie nie należy decydować się na zakup ze względu na własne preferencje smakowe, ponieważ to nie one są w tym przypadku najistotniejsze. Wody te służą do terapii i spożywać je należy w odpowiednich ilościach i odstępach czasowych, tak by wynieść z nich maksimum korzyści zdrowotnych, a nie w celu zaspokojenia pragnienia. Dobrze dobrana woda lecznicza może wspomóc działanie układu pokarmowego, pracę jelit, a nawet funkcjonowanie układu oddechowego.

Przykłady polskich wód leczniczych

  • Szczawy wodorowęglanowo-wapniowe wspomogę pracę układu moczowego. Ich spożycie zalecane jest m.in. w przypadku tendencji do tworzenia się kamieni nerkowych, a także przy zaburzeniach oddawania moczu, ze względu na swoje działanie moczopędne. Dodatkowo pomagają obniżyć poziom glukozy i cholesterolu we krwi, dzięki czemu bywają stosowane w cukrzycy i miażdżycy. Najpopularniejszą wodą z tego rodzaju jest woda „Jan”.
  • Szczawa hipersomatyczna „Zuber” charakteryzuje się unikatowym na skalę światowo stężeniem soli mineralnych. Jest naturalnym lekiem na wiele problemów układu trawiennego, nawet tak poważne jak wrzody żołądka i dwunastnicy. „Zuber” pomaga poradzić sobie ze zgagą i nadkwasotą, a dodatkowo działa żółciopędnie, dzięki czemu sprawdza się w terapii schorzeń wątrobowych i dróg żółciowych.
  • Szczawa hipoosmotyczna „Słotwinka” pomaga zminimalizować reakcje alergiczne, szczególnie te związane z układem pokarmowym. Działa silnie detoksykująco usuwając z organizmu metale ciężkie. Ze względu na wysoką zawartość wapnia polecana jest w problemach związanych z demineralizacją kości.

Generator wody wodorowej – czyli ulepsz kranówkę

Woda wodorowa, choć nie jest uznawana za wodę leczniczą, może mieć bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Zawarty w niej aktywny wodór ma wysoki potencjał przeciwutleniający, a więc będzie wspomagać nas w walce z nadmiarem wolnych rodników obecnych w naszym otoczeniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie przeciwdziałać wielu destrukcyjnym procesem zachodzącym w naszych ciałach, jak np. starzenie się, czy rozpad składników budujących nasze komórki. Ponieważ woda wodorowa, ze względu na bardzo małą cząsteczkę wodoru, która przenika m.in. przez ścianki naczyń, jest nietrwała, to nie ma możliwości zakupienia jej np. w formie butelkowanej. Najlepszym sposobem by taką wodę uzyskać jest jonizator wody, lub jego nowszy odpowiednik – generator wody wodorowej. Generator to urządzenie wytwarzające wodór nawet w warunkach domowych. Dzięki niemu możemy uzyskać najczystszą wodą nadająca się do mycia żywności, pielęgnacji ciała, a nawet picia. Z uwagi na pogarszającą się jakość dostępnej wody i wszechobecne zanieczyszczenia środowiska, a także ogromny nadmiar wolnych rodników warto przemyśleć zakup takiego urządzenia, by polepszyć jakoś wody, którą używamy przecież codziennie na wszelkie sposoby.