Czy ekologiczna chemia domowa jest skuteczna?

chemia domowa

Ekologiczne produkty czyszczące to hit ostatnich lat. Coraz większa grupa klientów świadomie po nie sięga i wybiera je w drogeriach, również online. Staramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania o jakość i skuteczność chemii domowej z naturalnym składem.

Chemia domowa mniej znanych marek – warto kupić?

Na rynku produktów chemii domowej pojawia się coraz więcej produktów ekologicznych. Czy są one jednak równie skuteczne, jak klasyczne – mocno chemiczne i żrące produkty – to wątpliwości, które nie opuszczają przeciętnych konsumentów, chociaż produkty tego typu są dostępne w sklepach już dość długo. Nie każdy taki produkt musi być skuteczny w najtrudniejszych przypadkach, ale często w niczym nie ustępują one popularnym, dostępnym na rynku markom chemii syntetycznej. Dlatego drogerie sieciowe oraz te internetowe sklepy z chemią domową, coraz odważniej wprowadzają na swoje półki produkty wytworzone przez mniejsze przedsiębiorstwa i zakłady, niekiedy kosztem ekspozycji znanych i popularnych, międzynarodowych marek.

Jaka jest realna różnica pomiędzy produktami markowymi i tymi pochodzącymi z bardziej lokalnych wyrobów? Pierwsza to oczywiście skład – chemia domowa wykonywana przez rodzinne i lokalne wytwórnie są przeważnie o wiele bliższe naturalnemu procesowi produkcyjnemu, charakterystycznemu dla wytwarzania konkretnego produktu. Surowce i półprodukty zastosowane w recepturze takich środków chemicznych lub czyszczących, są przeważnie wyższej jakości, albowiem niejednokrotnie pochodzą z kontrolowanych upraw i rolnictwa czy hodowli zrównoważonej.

Ekologiczna chemia domowa idealnym wyborem dla alergików

Zastosowanie wyższej jakości, bardziej proekologicznych materiałów w procesie tworzenia chemii domowej przyczynia się m.in. do zmniejszenia ryzyka wywołania alergii czy podrażnienia skóry albo śluzówki użytkownika. Niektórzy cierpią poważne konsekwencje skórne czy oddechowe przy kontakcie z bardziej agresywnymi i żrącymi środkami czyszczącymi, dlatego delikatniejsza i oparta na naturalnych składnikach chemia domowa może ułatwić utrzymanie czystości i porządku również osobom cierpiącym na alergie i rozmaite uczulenia czy choroby. Osoby, które nie miały do tej pory styczności z taką bardziej naturalną chemią czyszczącą mają swoje oczywiste wątpliwości odnośnie skuteczności tych delikatniejszych substancji.

Rzeczywiście, produkty czyszczące i chemiczne oparte na naturalnych surowcach nie są szkodliwe dla otoczenia i bez problemu można je chociażby wyrzucać na śmietnik czy wylewać do odpływu kanalizacyjnego w swoim domu. Nie oznacza to jednak, że produkty tego typu są mniej skuteczne przy zwalczaniu zanieczyszczeń z tłuszczu albo różnego rodzaju plami zabrudzeń typowo kulinarnych. Nawet doczyszczenie użytkowanego intensywnie piekarnika czy kuchenki, na której jakaś potrawa nieszczęśliwie wylała się na zewnątrz – jest możliwe z zastosowaniem dostępnej w drogeriach stacjonarnych oraz internetowych chemii domowej ekologicznej czy biodegradowalnej.

Gdzie najłatwiej nabyć ekologiczną chemię domową?

Chociaż coraz łatwiej o znalezienie chemii z ekologicznymi i bardziej neutralnymi biologicznie składnikami również w drogeriach znanych i rozpoznawalnych drogerii stacjonarnych, to niekiedy dla klienta bywa problematyczna cena takiego produktu. Otóż niejednokrotnie patrząc na półkę ze środkami czyszczącymi – szczególnie tymi do specjalistycznego zastosowania w łazienkach lub kuchniach – na pierwszy rzut oka widać, że produkty o bardziej uproszczonym i naturalnym składzie, są o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent droższe od tych mocno syntetycznych serii produktów znanych marek.

Dlatego wielu klientów czuje, że wybranie klasycznego środka czyszczącego jest rozsądniejsze, skoro pozwala zaoszczędzić. Chemia domowa nabyta online jest równie sprawdzona jak ta w sklepach stacjonarnych, a niekiedy może być o kilkanaście procent tańsza od konkurencyjnych ofert. Szczególnie przy większym, sezonowym zamówieniu, zaoszczędzić można więcej, dlatego warto sprawdzić aktualne oferty na produkty tego typu w sklepach online.