Jak urządzić nowoczesne mieszkanie?

Coraz większą popularnością cieszy się nowoczesny styl urządzania wnętrz. Tradycyjne pomysły na wystrój pomieszczeń odchodzą już w cień, choć wciąż mają one z pewnością swoich zwolenników. Chcesz urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu, ale nie wiesz jak? Poznaj kilka prostych wskazówek.

Po pierwsze – minimalizm i funkcjonalność

Nowoczesny styl wystroju wnętrz to przede wszystkim minimalizm. Pomieszczenia powinny być urządzone w bardzo prosty sposób. Musimy więc pożegnać wszelkie dekoracje, takie jak na przykład firanki, zasłonki, serwetki czy mnóstwo figurek. Oczywiście w nowocześnie urządzonym mieszkaniu dopuszczalne są pewne elementy dekoracyjne, jednak muszą one cechować się prostotą, a ponadto wszystkie należeć do wspólnego stylu, czyli po prostu do siebie pasować. Nowoczesne mieszkanie oznacza również maksymalną funkcjonalność, która ściśle związana jest z wcześniej wspomnianym minimalizmem. Im mniej bowiem mamy w domu przedmiotów, tym łatwiej jest nam się w nim odnaleźć. Prostsze jest również dbanie o porządek, a my oduczamy się zbieractwa, do którego bardzo duża część naszego społeczeństwa ma wyraźne tendencje.

Otwarte, jasne przestrzenie

Charakterystyczną cechą nowoczesnego stylu urządzania wnętrz są duże, otwarte przestrzenie. Stosuje się je najczęściej w domach, gdzie dzięki większemu metrażowi możemy pozwolić sobie na niezamkniętą kuchnię, salon oraz jadalnię. Dziś nikt nie buduje już małych pokoi, których w żaden sposób nie można było nazwać funkcjonalnymi. Dzięki otwartym przestrzeniom możemy jednocześnie na przykład przygotowywać posiłek, oglądać telewizję oraz spędzać czas z przybyłymi do naszego domu gośćmi. Dużą rolę w nowoczesnym mieszkaniu powinno odgrywać również światło. Do pomieszczeń musi wpadać maksymalna ilość światła słonecznego. Dlatego też popularne stają się bardzo duże okna, a wręcz całe przeszklone ściany. Być może nie jest to rozwiązanie wygodne, jeśli za płotem mieszkają wścibscy sąsiedzi, jednak z pewnością wpisuje się w trend nowoczesnego wystroju wnętrz. Aby pomieszczenia wydawały się jeszcze bardziej słoneczne, warto zdecydować się na meble oraz ściany w jasnych barwach. Do tego możemy dobrać bardziej szalone dodatki, aby nadać wnętrzom nieco charakteru.

Żyrandol nowoczesny – jaki wybrać?

Światło to kolejna bardzo ważna kwestia w każdym mieszkaniu. Oświetlenie będzie niezwykle istotne zwłaszcza w zimowe dni, kiedy do naszego domu nie dociera wystarczająco dużo promieni słonecznych. Dlatego też musimy porządnie zadbać o to, aby nasze mieszkanie było odpowiednio doświetlone. Choć żyrandole kojarzą nam się dzisiaj raczej z minioną epoką, to jednak wracają one coraz częściej do łask w swojej odmienionej odsłonie. Tego typu oświetlenie idealnie sprawdzi się na przykład w jadalni czy w salonie. W sklepach znaleźć możemy bardzo wiele zmodernizowanych modeli, z których z pewnością któryś przypadnie nam do gustu. Żyrandol nowoczesny to taki, który zaskoczy nas swoją funkcjonalnością, ale jednocześnie nietypowymi walorami wizualnymi. Jego kolor możemy dobrać do pozostałych dodatków w pomieszczeniu i dzięki temu stworzymy bardzo spójny wystrój wnętrza. Żyrandol nowoczesny może służyć nam w pomieszczeniu jako główne źródło oświetlenia i to on powinien emitować dość jasne światło. Oprócz tego warto doświetlić również poszczególne strefy danego wnętrza, na przykład za pomocą lamp stojących czy listew LED. Dzięki temu podzielimy pomieszczenie na pewne funkcjonalne części, z których każda będzie przeznaczona do innego sposobu spędzania czasu – spożywania posiłków, relaksu czy grania w gry plaszowe z rodziną.