Stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Choć kojarzy nam się głównie z kąpielą, to może pełnić sporo innych funkcji. Namaczamy w niej pranie, zdarza się nam myć w niej większe naczynia, jest świetnym miejscem na domowy wieczór Spa. Z czego powinna być zrobiona wanna?
Wanna żeliwna – materiał, który wraca do łask
Wanny żeliwne większość z nas kojarzy z dzieciństwa. Kiedyś był to podstawowy materiał, z którego były wykonywane wanny. Potem nastał czas, w którym królowały tworzywa, ale żeliwo powoli wraca do łask. Wanny żeliwne są wyjątkowo trwałe i najdłużej trzymają ciepło, więc idealnie nadają się do długich, relaksujących kąpieli. Żeliwo ma też jednak pewne wady. Pierwszą jest masa. Wanna średnich rozmiarów waży ok. 100kg. Drugą cena, bo obecnie żeliwo jest drogim materiałem, a do tego taką wannę trzeba pokryć odpowiednią emalią.
Wanna stalowa – więcej wad, niż zalet
Wanna stalowa to dość problematyczne i przez to rzadko stosowane rozwiązanie. Z początku wydawało się, że ten materiał będzie idealnym kompromisem pomiędzy ceną, a trwałością i praktycznością. Niestety, są droższe od akrylowych odpowiedników, a emalię, którą pokryte jest wnętrze łatwo uszkodzić. Do tego woda nalana do wanny stalowej bardzo szybko traci ciepło, więc najczęściej stosuje się dodatkowe obudowy, by nieco zmniejszyć ten efekt. Kolejną wadą jest hałas, jaki powoduje lejąca się do wanny woda, która bardzo głośno odbija się od ścianek i dna.
Wanna akrylowa lub z konglomeratu
Wanny z akrylu to współczesne rozwiązanie. Są tanie i proste w produkcji, nawet jeżeli dołożymy do materiały dodatkowych składników wzmacniających konstrukcje, np. włókno szklane, czy poliester. Akryl jest wytrzymały i całkiem dobrze izoluje termicznie. Ich wadą jest dość duża podatność na zarysowania, które jednak da się spolerować, a także brak możliwości czyszczenia środkami ściernymi.
Wanna otwierana, drewniana, kamienna – wanny inne niż wszystkie
Coraz popularniejsze są też mniej znane rozwiązania. Wanna otwierana to świetne rozwiązanie dla osób starszych, które nie chcą rezygnować z kąpieli, ale wejście do wanny jest dla nich problemem. Wanna otwierana najczęściej wykonana jest z akrylu lub konglomeratu, który można uformować w dowolnym kształt, dopasowany np. do drzwiczek. Wanny z drewna i kamienia to bardzo drogie, ale jednocześnie najbardziej luksusowe rozwiązania. Drewno długo trzyma ciepło, jest ekologiczne i bardzo trwałe. Wanny kamienne to szczyt luksusu, który zachwyca wyglądem i formą. Ich wadą jest przede wszystkim wysoka cena i wymogi konstrukcyjne budynku, którego ściany muszą dać radę unieść olbrzymi ciężar tego sprzętu.