Do czego wykorzystuje się konstrukcje stalowe?

Konstrukcje wykonane ze stopów metali są bardzo popularne ze względów ekonomicznych oraz pragmatycznych. Projektowanie konstrukcji stalowych może znacznie ułatwić stawianie budowli, więc warto rozważyć je, jako alternatywę dla tradycyjnego budownictwa.

 

Projektowanie konstrukcji stalowych a ich parametry techniczne

Konstrukcje stalowe mają bardzo wiele zalet, które stawiają je w świetnym położeniu, jeśli chodzi o rozpatrywanie je pod kątek ekonomiczności oraz praktyczności zastosowania tego typu technologii. Ich podstawową zaletą jest to, że są bardzo lekkie, a przez to można je postawić niemalże na każdym podłożu. Nie wymagają one klasycznych fundamentów tak jak budynki projektowane w klasycznych technologiach. Zamiast klasycznych fundamentów stosuje się tu jedynie stopy fundamentowe, które nie dość, że są łatwe w posadowieniu, to jeszcze takie rozwiązanie jest o wiele tańsze. Umiejętne projektowanie konstrukcji stalowych pozwala także na dowolne manipulowanie wielkością budynku. Ze stali można wybudować hale, które mają nawet kilka tysięcy metrów. Trzeba jedynie brać pod uwagę kilka czynników. Należy do nich między innymi dostosowanie techniki budowania hali do strefy opadów, w której znajduje się budowla. Jest to istotne w kontekście prewencji i zniwelowania ryzyka ewentualnej katastrofy budowlanej, gdyby na dachu hali zaczął zalegać lód, który mógłby spowodować zawalenie się dachu. Innym z aspektów jest fakt, że należy dobrze dopasować stopy fundamentowe do wielkości hali, a także zadbać o odpowiednie posadowienie hali na fundamencie. Te czynniki są jednak stosunkowo łatwe do kontrolowania, co sprawia, że budowa stalowej hali często jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

 

Projektowanie konstrukcji stalowych a mnogość ich zastosowań

Wykorzystując różne techniki podczas projektowania konstrukcji stalowych, można osiągać hale, które mają dowolną wielkość oraz kształt. To sprawia, że tę technologię budowy można zastosować do stawiania zarówno dużych obiektów produkcyjnych, magazynów wielko-powierzchniowych, jak również małych, przydomowych garaży. Do projektowania konstrukcji stalowych warto zatrudnić doświadczonych architektów, którzy wcześniej mieli już do czynienia z tą technologią, gdyż jest ona dość specyficzna i wymaga wysokiego poziomu specjalizacji od konstruktorów.