Obuwie dziecięce

Część z nas może być zdania, że rozsądnie jest sprawić dziecku obuwie, zanim zacznie stawiać pierwsze kroki, inni raczej się temu sprzeciwiają. Pewna grupa mam uparcie pozostaje przy grubych skarpetkach, by na buciki zaczekać nawet do momentu postawienia pierwszych kroków. Jak powinniśmy postępować?

Jeśli nie pogania Cię sprawa zakupu pierwszych bucików, zawsze możesz ubrać swojego malucha w nadzwyczaj funkcjonalne i bezpieczne buto-skarpety. Antypoślizgowa guma oraz pełny komfort chodzenia sprawiają, iż podobne artykuły kupowane są przez młode mamy chętniej niż klasyczne buciki dla niemowlaka.

Jeżeli zaplanujesz zakup pierwszych butów, dobierz takie, w których stopa maleństwa będzie wystarczająco swobodna i równocześnie bezpieczna. Część napiętka powinna być odpowiednio miękka, żeby nie krępować ruchów stopki. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo butów dla niemowlaka kryje się w dość niepozornym elemencie buta – w jego podeszwie. Na pewno powinna być odpowiednio twarda na śródstopiu, nie ma prawa się łamać, natomiast w przedniej części musi być znacznie bardziej giętka. To wszystko po to, aby ułatwić stawianie kroków oraz ruszanie stopą w buciku. Ważne jest dodatkowo, by podeszwa poszerzała się w stronę paluszków.

Staraj się nigdy, ale to nigdy nie stosować metody patyczka przy kupowaniu bucików. Może okazać się to zawodne, najlepiej więc zabrać dziecko do sklepu i przymierzyć mu bucik na stopę. Buciki dla niemowlaka nie mogą być za ciasne, ani zbyt duże, jednak kluczowe jest, aby zapewnić maluchowi od 5 do 7 milimetrów luzu w paluszkach. Czubeczek bucika powinien być przestronny oraz zaokrąglony, wtedy ruchy stopy nie są ograniczone.

Jak widać, nie ma jednej, właściwiej odpowiedzi, kiedy najlepiej kupić pierwsze buciki dla dziecka, ale zdecydowanie warto jak najdłużej pozwolić mu delektować się wolnością. Stopka odpoczywa, mięśnie dobrze się rozwijają i nie pogłębiają się nieprawidłowości sylwetki.